Pragniemy poinformować, że w przygotowaniu jest publikacja albumu fotograficznego, poświęconego jasielskiej nekropolii.
Spośród zdjęć, wykonanych w latach 2000-2020, Tomasz Kasprzyk wybrał zestaw najbardziej nastrojowych, ukazujących najpiękniejsze pomniki nagrobne i parkowe krajobrazy, uchwycone w obiektywie o różnych porach roku i dnia – od brzasku wczesnego poranka, poprzez blask południa, aż do zmierzchu dnia i nocy.
Album będzie zawierał we wstępie opisy historii i zabytkowych walorów Starego Cmentarza, a także dotychczasowych dokonań założonego w 2009 r. Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ulicy Zielonej, na rzecz ratowania dóbr kultury narodowej. Pamiętajmy, że w 1985 roku cmentarz ten został wpisany do rejestru zabytków.
Brzask wczesnego poranka na cmentarzu w JaśleZ jesiennej mgły wyłania się nagrobek Aleksandry z Dąbrowskich II v. Hajdukiewiczowej zmarłej w 49 r. życia swojego, dnia 26 Maja 1874. Pomnik w formie sześciobocznej wieżyczki neogotyckiej zwieńczonej krucyfiksem.Całość odlana z żeliwa, być może z ludwisarni huty żelaza w Białogonie.Liczną grupę na jasielskim cmentarzu stanowią nagrobki dostojników kościelnych.Nagrobek rodziny Oczkiewiczów (k. XIX w.), rzeźba anioła nakładającego wieniec na krzyżProsty obelisk z ornamentem ze splecionych liści dębu i wawrzynu, ozdobionych szarfą, zakończony pół wypukłą rzeźbą przyłbicy rycerskiej (napisy zatarte)Siostra Anuncjata ze zgromadzenia św. Michała podczas modlitwy w Kaplicy Rodziny Lisowieckich z Niegłowic. Jedyna prywatna kaplica na cmentarzu z ok. 1907r. utrzymana w stylu secesji, z wielobarwnym witrażem z krakowskiej pracowni W. Ekielskiego i A. Tucha.Krzyż z draperią na nagrobku typu cipus (ok. 1908r.), nawiązywał do rzymskich pomników nagrobnych. Inskrypcja czeka uczytelnienia przez konserwatorów sztuki w kamieniu.Grobowiec Bielickiego (ok. 1909r.), sygnowany: „Mitasiński”. Izydor Bielicki (1838 – 1909), żołnierz z 1863r., profesor Szkoły Polskiej w Paryżu, dyrektor Towarzystwa Zaliczkowego w JaśleFotografia nagrobna-ślad życia na cmentarzu. Justyn-Michalunio-Sawicki C.K. Urzędnik Cechowniczy. Zmarł w wieku 60 lat w 1912r.Figura Matki Boskiej Różańcowej na grobie Maryi Gubały (1893 – 1911). Na pomniku wzruszająca inskrypcja matki dla zmarłej córki, wykuta w piaskowcu.Chrystus frasobliwy (ok. 1906r.) na grobowcu rodziny Stoegerów. Ludwik Dionizy Stoeger (1830 – 1915) potomek rodziny przybyłej do Galicji z Austrii, drukarz jasielski.Grobowiec rodziny Królów (sprzed 1927r.), w typie nawiązującym do architektury antycznej.Herby rodowe świadczą o tym, że w jasielskiej nekropolii spoczywają przedstawiciele rodów znacznych i wyjątkowych. Alfred Truskolaski +1930, herbu Ślepowron.Szczególnie wzruszają nagrobki dzieci… Stasio Kozicki. Zmarł w 3 wiośnie życia dnia 9 czerwca 1918. Śpij dziecino droga.Najstarsza sygnowana rzeźba św. Jana Ewangelisty (1879r.), znanego krakowskiego rzeźbiarza Władysława Eliasza Radzikowskiego. Stan pomnika przed konserwacją i po konserwacji w 2010r. Konserwację przeprowadził p. Hubert Lipka, konserwator sztuki.Najstarsza sygnowana rzeźba św. Jana Ewangelisty (1879r.), znanego krakowskiego rzeźbiarza Władysława Eliasza Radzikowskiego. Stan pomnika przed konserwacją i po konserwacji w 2010r. Konserwację przeprowadził p. Hubert Lipka, konserwator sztuki.