Dziewiąta już kwesta odbyła się w dniach 29 października (niedziela) i 1 listopada (środa) 2017 r. w godzinach od 8.00 do 18.30. Zgromadzone środki zostaną przeznaczone na renowację pomnika nagrobnego z figurą przedstawiającą Najświętszą Maryję Pannę na grobie Marii Sołtys zmarłej w 1905 r.

Rzeźba na grobie Marii Sołtys przedstawia Matkę Bożą ze złożonymi na piersi rękoma co według ikonografii może symbolizować zaśnięcie i wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Rzeźba figuralna wymaga pilnych prac konserwatorskich ponieważ upływ czasu spowodował destrukcję kamienia piaskowego (typu kredowego) i rzeźba w swojej formie zatraca czytelność. Rzeźba stojąca na cokole na którym widnieją marmurowe tablice inskrypcyjne, otoczona jest kutym ogrodzeniem posadowionym na betonowym obramieniu. Jest to jedna z niewielu rzeźb w jasielskiej nekropolii w tak bardzo złym stanie kamienia piaskowego. Rzeźba artystycznie na wysokim poziomie.

Ważnym przesłaniem dla nas mieszkańców Jasła jest abyśmy traktowali stare nagrobki jako wspólne dziedzictwo i dobro kulturowe oraz przejaw więzi z dawnymi pokoleniami mieszkańców Jasła.